Wycieczka klubowa PZL Świdnik i Dęblin

Opis do trzech cykli zdjęć z omawianej wycieczki prezentowanych na naszej stronie. Czego nie można zobaczyć na zdjęciach może pojawić się w opisie.

W dniach 26 i 27 maja odbyła się kolejna wycieczka organizowana przez WKSL z cyklu poznania aktualnej produkcji w najważniejszych zakładach lotniczych. Tym razem celem było WSK PZL Świdnik.

Zostaliśmy tu przyjęci bardzo gościnnie przez byłego długoletniego prezesa zarządu p. Mieczysława Majewskiego a w krótkiej prelekcji przedstawiono nam historię, aktualny program produkcyjny i sytuację zakładu. Następnie przeszliśmy przez hale produkcyjne, gdzie powstają struktury śmigłowców i samolotów dla różnych zleceniodawców głównie z grupy Augusta Westland - właściciela zakładu. Zaprezentowano nam śmigłowiec w Wydziale Badań, na którym trwały próby zmęczeniowe kadłuba śmigłowca i innych zespołów . Odwiedziliśmy też Wydział „Startu” tam prowadzone są próby po zakończonym ich montażu. Są to próby w locie i obloty śmigłowców W-3 i SW-4 produkcji zakładów Świdnika.

Po drugiej stronie lotniska w Świdniku obejrzeliśmy

Lubelski Port Lotniczy. Jest to najnowsze lotnisko komunikacyjne w kraju, które powstało w rekordowym czasie 2 lat dzięki zgodnej współpracy władz samorządowych i lubelskiego środowiska lotniczego. Posiada dobre skomunikowanie przez doprowadzoną linię kolejową i bliskość trasy S17. Port uzyskał szybko znaczny sukces handlowy dzięki połączeniom regularnych przewoźników jak: Lufthansa, Ryanair i Wizzer oraz czartery biur turystycznych. Uzyskano też duże obłożenie samolotów na poziomie ok 90%.

W ramach programu turystycznego wycieczki jak zwykle nie zabrakło wizyty w pałacu. Tym razem odwiedziliśmy pałac Zamojskich w Kozłówce z bogatym wyposażeniem wnętrz i zadbanymi ogrodami. W drodze na nocleg w Puławach zatrzymaliśmy się jeszcze w Kazimierzu Dolnym na spacer po ciekawych zabytkach jak fara, zamek, kamienice i na wizycie w licznych ogródkach piwno- ciastkowych oraz bulwarach nad Wisłą.

Następny dzień przywitał nas deszczową pogodą. Był on poświęcony na zwiedzaniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Sił Powietrznych w Dęblinie i to głównie we wnętrzach. Na początku zwiedzaliśmy Wydział Lotnictwa i całe jego zaplecze dydaktyczne. Między innymi symulatory lotu samolotowe i śmigłowcowe, pracownie nawigacji i kontroli lotów, ratownictwa wysokościowego, zaplecze kondycyjne z halą ćwiczeń na przyrządach oraz basen przystosowany do ratownictwa morskiego. W WOSSP równolegle do wojskowych prowadzone są studia cywilne zarówno w zakresie pilotażu i nawigacji oraz kontroli lotów. Zauważyliśmy na korytarzach wiele młodzieży w tym dużo dziewcząt. Kolejnym działem było Centrum Wyszkolenia Inżynieryjno Lotniczego, gdzie prowadzone jest szkolenie wojskowego personelu technicznego. W hangarze Centrum mogliśmy zapoznać się praktycznie ze wszystkimi typami samolotów i śmigłowców będących aktualnie na wyposażeniu Wojsk Lotniczych.

Ostatnim obiektem w Dęblinie było Muzeum Sił Powietrznych. Jest ono systematycznie rozbudowywane - właśnie trwa budowa nowego gmachu wystawienniczego. Na ekspozycji plenerowej są prezentowane podstawowe typy sprzętu latającego sił powietrznych – samoloty szkolne, bojowe, śmigłowce, rakiety, sprzęt radarowy. W hangarze prezentowane są również rożne eksponaty, dokumenty, zdjęcia itp. związane z historią polskiego lotnictwa wojskowego.

Z powodu opadów planowane zwiedzanie obiektów rosyjskiej Twierdzy Dęblin musieliśmy odwołać.

W wycieczce uczestniczyło 43 osoby. Byli to członkowie WKSL oraz Stowarzyszenia Lotników Polskich i Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Dodatkowo uczestniczyło trzech uczniów z Technikum Lotniczego z ul. Gładkiej, modelarze i byli studenci Wydziału Lotniczego PW. Autokar udostępniła 1 Baza Lotnictwa Transportowego a kierownikiem i pilotem wycieczki był kolega Lesław Karst, który też niniejsze sprawozdanie opracował.