Polegli w 1939 roku we wsi Napiórki

Jest na polskiej ziemi wiele lotniczych mogił tych, którzy w nierównej walce z niemiecką Luftwaffe polegli w obronie Rzeczypospolitej. Ich groby, rozsiane w miejscach gdzie toczyły się walki  z niemiecką armią, niejednokrotnie z dala od ludzkich osiedli, otoczone są opieką miejscowej społeczności i władz samorządowych.

Jadąc turystycznie, w okolicach Różana we wsi Napiórki napotkałem tuż przy drodze miejsce, wskazujące o katastrofie lotniczej, gdyż głównym elementem tego miejsca jest śmigło samolotowe. Oczywiście przyjrzałem się temu miejscu, i przeczytałem informacje umieszczone na obelisku.

Poległym lotnikom, 06.09.1939 r
Żołnierzom - 51 Eskadry rozpoznawczej - 5 Pułku lotniczego
P. Por. Jan Cybulski
Drugi pilot nieznany
Napiórki 14.09.2008

Mając dostęp do księgi poległych lotników w latach 1939 - 1945 odnalazłem to nazwisko i okoliczności w jakich zginął tu ten lotnik.

Jan Cybulski - Ppor. urodzony 23.06.1916. Absolwent 12 promocji SPL w Dęblinie. W czerwcu 1939 skierowany na praktykę do 5 Pułku w Wilnie Lidzie, brał udział w kampanii wrześniowej 1939 jako obserwator 51 eskadry rozpoznawczej. Przydzielony do dyspozycji dowódcy lotnictwa SGO ”Narew“.

6 września 1939 wystartował na samolocie ”Karaś” z lotniska w Ceranowie wraz z czterema innymi samolotami eskadry na lot bojowy. Jego załogę stanowili Ppor. Józef Ryński i Kpr. strz. Zygmunt Taruta. Eskadra obrzuciła bombami niemiecką kolumnę pancerną na szosie Janowo-Krzynowłoga oraz zgrupowanie wojsk niemieckich na przyczółku w rejonie Różana. Podczas wykonywania zadania samolot został ostrzelany przez niemiecką OPL nad wsią Napiórki, ranny pilot z trudem wylądował w przygodnym terenie. Z całej załogi zginął tylko Ppor. Cybulski, pochowany na miejscu wypadku. Po wojnie ekshumowany na cmentarz wojenny w Różanie. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Walecznych.

napiorki.jpg

Tekst i foto Władysław Mastalerz