Utrwalanie pamięci

W osiemdziesiąta rocznicę śmierci inż. Zygmunta Puławskiego, 21marca 2011 roku na budynku przy ulicy Kaliskiej 16 w Warszawie, odsłonięto tablicę pamiątkową. W miejscu tym, w  1931 roku, Zygmunt Puławski rozbił się pilotując swój prototypowy samolot-amfibię PZL-H .

  

Na uroczystość przybyli: gen. bryg. Michał Sikora – w imieniu Wojsk Lotniczych, Andrzej Kunert – w imieniu Sekretarza Rady Ochrony Pomników Walki i Męczeństwa, Jerzy Madler i Roman Dubicki z Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, Andrzej Glass – historyk lotniczy, Ryszard Witkowski – autor wielu książek lotniczych, Jerzy Makles – reprezentujący Aviatę nr 2. Przybyła również młodzież szkolna ze Świdnika oraz warszawska: z Gimnazjum nr 13 im. Staszica, Liceum im. Kołłątaja oraz Technikum Lotniczego im. Bohaterów Narwiku z ulicy Gładkiej.

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa i obecne na uroczystości szkoły wystawiły poczty sztandarowe.

Projektantem tablicy upamiętniającej Zygmunta Puławskiego jest Paweł Lubieński.

Wykonawcą tablicy jest firma B.W. Wiśniewscy.

Uroczystość rozpoczęto odegraniem Hymnu Lotników. Jako pierwszy, głos zabrał Andrzej Kunert, który przybliżył obecnym historyczne postacie związane z Ochotą. To Rada Pomników jest fundatorem tej tablicy.

Słowo o Zygmuncie Puławskim wygłosił znany historyk lotnictwa – inż. Andrzej Glass. Przedstawił życiorys od urodzin w Lublinie, poprzez działalność harcerską, uczestnictwo w wojnie 1920 roku. Zygmunt Puławski był pilotem i inżynierem, konstruktorem lotniczym, twórcą serii polskich myśliwców, których wyprodukowano 675 szt. Opracował nowe rozwiązania w lotnictwie, m.in. podwozie nożycowe oraz oryginalny układ skrzydeł nazwany płatem Puławskiego lub płatem polskim.

Pracował jako główny konstruktor w Państwowych Zakładach Lotniczych na nieodległym Lotnisku Mokotowskim z którego też wystartował do swojego ostatniego lotu. Jacek Makles przypomniał jak w 1956 roku dążył do nadania zakładom lotniczym w Świdniku imienia Zygmunta Puławskiego. Odsłonięcia tablicy dokonali: Andrzej Kunert, Piotr Żbikowski, Jerzy Madler i Ewa Makowska. Po uroczystości w ratuszu odbyło się spotkanie pokoleń przy kawie i herbacie.

Tekst i foto Roman Woźniak